Zapusty - Tradycja - Popiół z Lachów


Zapusty.

Zapusty to czas zapuszczania się do krewnych i znajomych w odwiedziny.

 

2 Lutego - Gromnicznej.

2 lutego przypada środek zimy kiedy w przysłowiach ludowych niedźwiedzie albo węże przewracają się na drugi bok. Było to święto Wilczego Gospodarza gdzie palono ognie na wzgórzach i tarzano się w śniegu dla przywołania wiosny.

 

Okres zapustów rozpoczyna odliczanie Niedziel do Wielkanocy:

Niedziela Starozapustna.

 

Niedziela Mięsopustna.

 

Niedziela Zapustna.

W Rosji Maslenica. Dziś "obszerny czwartek".

U nas Tłusty Czwartek, a w Rosji - Maslenica, czyli prawosławne ostatki. Kojarzona jest też z pożegnaniem zimy. Świętujący przez cały tydzień objadają się blinami. Bliny z kawiorem, bliny z owocami... Podobno niektórzy zjadają nawet po kilkadziesiąt w ciągu dnia.

Rosyjskie Święto Ludowe Maslenica.

W dawnej Rosji święto "Maslenica" było obchodzone jako powitanie Nowego Roku. Było to stare słowiańskie święto, sięgające korzeniami jeszcze czasów pogańskich, symbolizujące nadchodzącą wiosną, obchodzone w dzień równonocy wiosennej. Od momentu przyjęcia przez Ruś chrześcijaństwa w XIV wieku Maslenica nabrała nowego znaczenia - jako święta zapowiadającego Wielki Post. Naród polubił to radosne święto ponieważ przez cały tydzień odbywały się huczne zabawy, biesiady, jeżdżono konno, na sankach i saniach. Zjadano przy tym ogromną iloś blinów, symbolizujących słońce, mających na kolejny rok zapewnić zdrowie i powodzenie. Nic i nikt od pradawnych czasów nie powstrzymał narodu od obchodów tego święta. Nie mogło zabrakną korowodów dookoła ogniska, konkursów oraz spalenie Baby-Zimy. W obecnych czasach święto Maslenica dla Rosjan jest jak karnawał dla Włochów. Tym bardziej, że w tłumaczeniu z włoskiego słowo karnawał oznacza "żegnaj wołowino" i właśnie Maslenica, jest "mięsopostna".

Według jednej z wersji nazwa „Maslenica” pochodzi stąd, iż właśnie tej niedzieli, zgodnie ze zwyczajem prawosławnym, mięso wykluczano już z pożywienia, lecz można było jeszcze wykorzystywać produkty mleczne.


Niedziela Wstępna.

 

Niedziela Sucha.

 

Niedziela Głucha.

 

Niedziela Środopustna.

 

Niedziela Biała.

 

Niedziela Kwietna.

 

Niedziela Wielka.

 

Niedziela Przewodnia.